چون برند شما ارزشمند است

یک ظهر گرم تابستانی خورشیدشاه در مقابل نسیم خنک کولر نشسته بود که فکری به سراغش آمد. سمک عیار را به بارگاه فراخواند. خورشید شاه در حالی‌که از فکر بکر خود به هیجان آمده بوده، گفت: « سمک فکری دارم عالی، اوکازیون! می‌خواهم در خیابان اصلی شهر، فست‌فودی راه بیندازم که امروز پول در فست فود است. نظر موافقت چیست؟ حجره را هم انتخاب کرده‌ام و تا زمانی که تو بیایی با املاکی تماس گرفتم که تا چند دقیقه دیگر برای عقد قرارداد به نزد او می‌رویم. سمک برخیز که فردا اولین پیتزا را به دست مشتری بدهیم.»

سمک متعجب به خورشید شاه نگاه کرد و گفت: « ای قبله‌ی عالم! من همراه و دوست وفادار تو هستم و با تو عهد برادری دارم. اما از من مخواه گز نکرده، ببرم و بدوزم. من رسم دارم که چون به کاری در می‌آیم، اول از همه به تحقیقات بازار مشغول شوم تا بازار را بشناسم و متناسب با آن وارد عمل شوم. این راه و رسم سمک و آتوبه است. خورشید شاه مطمئن باش که با این رسم، جلوی ضرر را خواهی گرفت و منفعت کسب‌و‌کارت تضمین می‌شود.»

خورشید شاه سری تکان داد و گفت: « حرف تو را می‌پذیرم که من تو یا همان آتوبه را به اعتماد و تخصص می‌شناسم.»

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار (Market Research) چیست؟

تحقیقات بازار فرایندی است که طی آن درباره‌ی مشتریان احتمالی کسب‌و‌کار داده جمع‌آوری می‌شود و با تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، نیاز و رفتار مشتریان را شناسایی می‌شود. با استفاده از تحقیقات بازار می‌توانید بفهمید که بهترین مکان برای راه‌اندازی کسب‌و‌کارتان کجاست؟ چه تعداد مشتری خواهید داشت؟ بازار به چه اندازه رقابت دارد و امکان رشد در آن چه اندازه است؟ در واقع تحقیقات بازار سعی دارد با بررسی و تجزیه‌وتحلیل رفتار بازار و مشتریان، درک درستی از نیازها، وضعیت و سهم بازار به شما بدهد. تحقیقات بازار یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین راه‌های شناخت بازار و درک نیازمندی‌های آن است.

واحد تحقیقات بازار آتوبه چه خدماتی ارائه می‌کند؟

تحقیقات بازار چه اهمیتی دارد؟

همانطور که متر نکرده، نباید بُرید؛ بدون تحقیقات بازار هم نباید کسب‌و‌کاری راه انداخت. بدون داشتن اطلاعات دقیق از نیاز بازار و مشتریان احتمالی آن، احتمال ورشکستگی زیاد است. اتفاقی که احتمالا در میان اطرافیان خود دیده‌اید که مدتی پس از راه‌انداختن کسب‌و‌کار، دخل و خرج‌شان جور نبوده و به ناچار با انبوهی از بدهی، کار خود را تعطیل کرده‌اند. دور از ذهن نیست که تا وقتی ندانیم نیازها و رفتار مردم هر منطقه شهر تا چه اندازه با یک‌دیگر متفاوت است، نتوانیم در کسب‌و‌کار موفق عمل کنیم.

تحقیقات بازار نه تنها از مراحل ضروری پیش از راه‌اندازی کسب‌وکار است؛ بلکه یکی از نیازهای واجب برای مواقعی است که می‌خواهید خدمات و محصولات را تغییر و توسعه بدهید. قبل از هر کاری باید تحقیق کنید و از خود بپرسید که واکنش مخاطبان و بازار هدف شما چیست و آیا این تغییرات در راستای رفع نیاز آنهاست و آن را خواهند پذیرفت یا خیر؟

از جمله موارد اهمیت تحقیقات بازار عبارت‌اند از:

  • شناخت رقبا؛
  • صرفه‌جویی در هزینه؛
  • آگاهی از روند و جریانات بازار؛
  • شناخت نگاه مخاطب درباره محصول و خدمات شما؛
  • تسهیل تدوین استراتژی؛
  • عملکرد بهتر و کارآمدتر.

روند استفاده از تحقیقات بازار در آتوبه

ثبت درخواست مشاوره
برگزاری جلسه بریفینگ
اجرای روند تحقیقات بازار
ارائه نتایج و گزارش

تحقیقات بازار در آتوبه چگونه انجام می‌شود؟

در همین ابتدا خوب است بدانید، برای انجام تحقیقات بازار کافی است با ما تماس بگیرید یا در سایت، درخواست مشاوره ثبت کنید. بعد از برگزاری جلسه بریف، شما از اوقات خود لذت ببرید و تیم تحقیقات بازاریابی آتوبه مراحل زیر را اجرا خواهند کرد و نتایج را در جلسه‌ای به شما ارائه می‌کنند.

1) تعریف مسئله

در مرحله‌ی اول مشخص می‌کنیم که درباره چه مسئله‌ای باید تحقیق کرد و هدف چیست؟ مسئله را تا حد ممکن کوچک می‌کنیم تا پاسخ دقیقی برای آن پیدا کنیم.

2) مشخص کردن مخاطب هدف

در مرحله بعد، ویژگی‌ها و مشخصات مخاطب کسب‌وکار را مشخص می‌کنیم. مشخصاتی مثل سن، جنسیت، شغل، درآمد و … .

3) طراحی تحقیق

نوع تحقیق، منابع کسب اطلاعات و نحوه اجرای تحقیق را مشخص می‌کنیم. همچنین پرسشنامه‌ها را طراحی می‌کنیم.

4) جمع‌آوری داده‌ها

با روش‌هایی مثل مصاحبه تلفنی، پرسشنامه، نظرسنجی و … داده‌ها و اطلاعات موردنیاز را جمع‌آوری می‌کنیم.

5) تجزیه‌وتحلیل داده‌ها

در این مرحله نتایج به‌دست‌آمده را بررسی و تجزیه‌وتحلیل می‌کنیم و درنهایت آن را در قالب یک گزارش تدوین می‌کنیم و آن را در اختیار کسب‌وکار قرار می‌دهیم.

هر وقت جلوی ضرر را بگیرید، منفعت است!

 

ممکن است با خود فکر کنید که چرخ کسب‌و‌کارتان خداروشکر می‌چرخد و سال‌هاست که در این بازار فعالیت می‌کنید؛ پس نیازی به تحقیقات بازار ندارید. در جواب باید گفت، امروزه بازارها به سرعت در حال تحول و حتی نابودی و زایش هستند؛ به همین دلیل است که اجرای تحقیقات بازار به شما کمک می‌کند تا تمام جوانب فعلی و احتمالی بازار را بشناسید و حتی پیش‌بینی کنید. پس از تحقیقات بازار می‌توانید استراتژی جدیدی را در پیش بگیرید، محصول خود را توسعه دهید و سهم خود از بازار آینده را تضمین کنید.

تحقیق و پژوهش بازار

تحقیقات بازار یا تحقیقات بازاریابی؟

شاید این سوال به نظر عجیب برسد که مگر تحقیقات بازار همان تحقیقات بازاریابی نیست؟ خیر، این دو مقوله، کاملا متفاوت هستند.

در تحقیقات بازار سعی می‌شود که جامعه‌ی هدف و نیازهای مخاطب بررسی شود درحالی‌که در تحقیقات بازاریابی شما به دنبال اطلاعات بیشتر برای تجزیه‌وتحلیل فرایند بازاریابی و حل مشکلات بازاریابی هستید.

در تحقیقات بازار، تنها یک بازار بررسی می‌شود و نتایج آن را نمی‌توان به بازارهای دیگر تعمیم داد درحالی‌که مطالعات به‌دست آمده در تحقیقات بازاریابی برای حل مشکلات مختلفی کاربرد دارد.

از تحقیقات بازار برای مشخص کردن نقش محصول در بازار هدف استفاده می‌شود اما از تحقیقات بازاریابی برای اتخاذ تصمیم مناسب در فعالیت‌های بازاریابی استفاده می‌شود.

تا به اینجا اگر همراه ما بودید، از اهمیت تحقیقات بازار مطمئن شده‌اید و تصمیم خود را برای اجرای تحقیقات بازار گرفته‌اید. تیم آتوبه، به پشتوانه‌ی دانش و تخصص اعضای تیمش و تجربه‌هایی که در زمینه تحقیقات بازار داشته‌ایم؛ آماده هستیم که بازار کسب‌و‌کار شما را هم بررسی کنیم. مطمئن هستیم نتیجه این تحقیقات مسیر رشد و کسب سود را برای شما هموار می‌سازد. درخواست مشاوره خود را ثبت کنید، همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.